Netradicinės pamokos Pivašiūnų amatų centre

Gruodžio 10 dieną Simno gimnazijos penktokams lietuvių literatūros pamokos vyko netradicinėje aplinkoje – Pivašiūnų amatų centre. Čia mokiniai atvyko norėdami geriau suprasti lietuvių liaudies išmintį, susipažinti su tautos papročiais, Kūčių ir Šv. Kalėdų tradicijomis, senaisiais lietuvių amatais.

                      Amatų centro darbuotoja Stasė Čižauskienė gražia dzūkiška tarme papasakojo, kaip Kūčias ir Šv. Kalėdas švęsdavo mūsų senoliai, ką dėdavo ant Kūčių stalo, kaip gamindavo kūčiukus. Kūčiukų gaminimo procesą mokiniai patyrė ir praktiškai – patys juos minkė, ruošė kepimui, džiaugėsi gražiai apskrudusiais kepinėliais, dalijosi įspūdžiais.

Baigus kepti kūčiukus laukė susitikimas su keramike Rita Gegužiene. Ji papasakojo mokiniams apie vieną seniausių amatų – puodžiaus amatą. Keramikos dirbtuvėlėje penktokai mokėsi molio formavimo paslapčių: kočiojimo, pjaustymo, gaminių formavimo bei dekoravimo. Mokiniai patys galėjo nusilipdyti sau kalėdinę dovanėlę – molinuką. O koks džiaugsmas buvo, kai vaikų rankelėse gimė kalėdinis žaisliukas eglutei, gėlytė, lėkštelė kūčiukams suberti. Juolab, kad molinukai bus išdegti krosnyje, glazūruoti ir taps mokiniams gražia atminimo dovana.

Pamokų aptarimas vyko prie kvapnios arbatos puodelio, skanaujant pačių gamintus kūčiukus, jaukiai bendraujant. Manau, dalyvavimas šiose edukacinėse programose padėjo penktokams geriau pažinti savo tautos papročius, perimti jos kultūrą, įgyti etnokultūrines vertybes. Už tai nuoširdžiausias ačiū šaunioms Pivašiūnų amatų centro moterims.

Lina Rančelienė

Alytaus r. Simno gimnazijos

lietuvių kalbos ir literatūros vyr. mokytoja