Popietė „Knygnešių keliais“

Kiekvienas, mylintis knygą, gimtąją kalbą, brangina bebaimių mūsų krašto patriotų, šviesos, gėrio, kultūros skleidėjų – knygnešių atminimą. Kovo 16 d. Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas.

Kovo 14 d. Simno gimnazijos trečiokai paminėjo Knygnešio dieną. Jie vyko į Kumečių biblioteką ir dalyvavo ten surengtoje popietėje ,,Knygnešių keliais“. Bibliotekininkė Nijolė Pocevičienė vaikams pasakojo, kaip knygos buvo gabenamos į Lietuvą iš gretimų šalių. Kalbėjo apie šio krašto knygnešius J. Lubauską, J. Mardosą ir žymiausiąjį Dzūkijos knygnešį K. Stasiukyną. Mokytoja A. Kasperavičienė skaitė eilėraščius apie knygnešius, pristatė giminaičių prisiminimus apie knygnešį K. Stasiukyną. Bibliotekininkė demonstravo lietuvių režisieriaus Jono Trukano filmą „Knygnešys“.

Mokiniai susipažino su šiuo metu bibliotekoje veikiančia spaudinių paroda „Su šviesos ryšuliu ant pečių“, skirta knygnešio dienai. Trečiokai kartu su bibliotekininke Nijole Pocevičiene bei mokytojomis D. Petrikiene, A. Kasperavičiene ir L. Jurčiukoniene  aplankė žymiausio Alytaus krašto knygnešio Kazimiero Stasiukyno paminklą (stogastulpį) Peršėkininkų kaime. Mokiniai uždegė atminimo žvakeles, padėjo gėles.

Šiandien knygnešiai nebevaikšto, bet mums liko jų darbai, prisiminimai ir brangiausia relikvija – lietuviška knyga. Austrų rašytojas Stefanas Cveigas rašė: „Nesenstanti ir neįveikiama, nugalinti laiką yra knyga. Ji – mūsų gyvenimo pagrindas, dabartis ir ateitis“. Džiaugiamės, kad šiandien knygas galime skaityti laisvai.

Pradinių klasių mokytoja L. Jurčiukonienė