Gimnazijoje paminėta Lietuvių kalbos diena

„Tas, kuris nori žinoti, kaip kalbėjo mūsų proseneliai, turi atvažiuoti pasiklausyti, kaip kalba lietuvis kaimietis“.

/Prancūzų kalbininkas A. Meje/

Vasario 24 dieną Simno gimnazijos IIIa klasės gimnazistai, lydimi mokytojos Aldonos Baležentienės, dalyvavo literatūrinėje popietėje „Kalbų likimai“, kuri vyko bibliotekoje. Kadangi 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Pranciškaus Skorinos metais, pirmiausiai ir supažindinau su šiuo LDK veikėju. Stebėdami paruoštas pateiktis mokiniai sužinojo (o gal tik prisiminė) daug įdomių faktų apie lietuvių kalbą, vieną seniausių ir archajiškiausių gyvųjų pasaulio kalbų: kiek ji turi panašumų su kitomis kalbomis, kaip keitėsi įvairių atvejų rašyba slenkant amžiams ir kt. Kad lietuvių kalbos žodžių, formų rašyba tikrai pakito, mokiniai galėjo įsitikinti vartydami knygas, išleistas 1896, 1902, 1933 metais.

Atkreipiau dėmesį ir į „išnykusius“ arba šnekamojoje kalboje jau nevartojamus žodžius: mokiniams paruošiau užduotis su Dzūkijoje anksčiau vartotais žodžiais, kuriuos reikėjo „išversti“ į šnekamąją kalbą. Dirbdami savarankiškai mokiniai įsitikino, kad užduotis pakankamai sunki.

Užsiėmimo pabaigoje visi sprendė testą, paruoštą pagal pateiktis.

Daugiau įdomybių apie lietuvių kalbą galite rasti „Mokslo sriubos“ laidoje: https://www.youtube.com/watch?v=1RUBJyaPdsw

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Simno filialo vyresn. bibliotekininkė
Lina Daniulevičienė